v2.5.2
Giriş yap

Nasıl daha doğru soru sorulur?

Eğer yazılımcıysak soru sormak hayatımızın bir parçası durumuna çoktan gelmiştir. Gün içinde karşımıza problem çıktıkça, google amcanın kapısını çalıp bazı keywordler ile aradığımız soruya cevap bulmaya çalışırız.

Şimdi şöyle bir şey hayal edelim. Düşünün ki bir soru araştırdınız ve cevabını bulamadınız. Bu durumda ne yapacağız? Tabi ki de internette bulunan tonlarca community yani topluluklara uğrayıp oranın kurallarına göre sorular soracağız. Hiç şüphesiz ki yazılımda en uğrak yer stackoverflowdur.

Soru sorarken dikkat edilecek adımlar.

  • Sorunuzu sorarken direkt olarak kodunuzu yapıştırmayın bunu yaptım demeyin. Öncelikle ne yapmak istediğinizi söyleyin ve daha sonra ne yaptığınızı gösterin.

  • Hangi noktada hata alıyorsunuz? Uygulama henüz açılmadan önce mi yoksa uygulamanızda bir şey yaptığınız anda mı oluyor?

  • Kodlarınızı kopyalayıp text olarak yapıştırmayınız. Kodunuzu "gist" gibi alanlara yapıştırınız ve bu gist linkini paylaşınız.

  • Neler yaptığınızı açıklayınız gerekirse okuduğunuz kaynakların linkini paylaşınız. Bu sayede insanlar sizlerin hangi yolları denediğinizi bilebilir ve başka yollara direk olarak geçiş yapabilir.

  • Hangi Python versiyonunu kullandınız? Bu çok önemlidir.

  • Hata siz kodu değiştirdikten sonra mı oldu? Tam olarak nasıl bir değişiklik yaptınız? Neden yaptınız?

  • Hata devamlı mı karşınıza geliyor? Yoksa belli bir adımı uygulayınca mı karşınıza geliyor? Eğer belli bir adımı uygulayınca karşınıza geliyorsa bu adımlar nelerdir?

Ve en önemlisi bu tarz gruplarda sorularınızı sorarken etik değerleri unutmayalım. Karşımızda ki herkes bu işi gönüllü yaptığı için belki o an müsait olmayabilirler. Ayrıca sorumuzu yazarken büyük harflerle veya okunamayacak şekilde lütfen yazmayalım.

oguzhancelikarslan
1279 gün önce yazdı - 2198 kez görüntülendi.
Önceki Python'da Matematiksel Operatörler Sonraki Python'da Değişkenler ve Yaygın Veri Tipleri