Giriş yap
Normal Fonksiyon vs OOP Karşılaştırması

Kendi çapımda bir proje geliştiriyorum. Ancak birçok platform da OOP'de OOP denmesinden artık gına gelmişti. Bende artık pes edip tamam madem bu kadar kişi bunu öneriyor demekki var bu kadar insanın bir bildiği diye. Yaklaşık 2-3 hafta harcayıp projenin tamamını OOP ile tekrar yazdım. Ancak ilerledikçe sayfa açılış ve sorgu süreleri artmaya başladı. Birisi normal yönetemlerle diğeri tamamen OOP ile iki sayfa tasarladım. Sayfa içerisinde sadece DB bağlantısı yapıyor ve bir tabloyu fetchAll ile tüm sütunları ile döndürüyor. DB Tablosunda sadece 9 sütun ve 18 kayıt var. Sayfalar için Sorgu sürelerini hesapladığımda;

OOP ile Tasarlanan Sayfa : Sorgu Süresi => 0,012927 Saniye

Normal Tasarlanan Sayfa : Sorgu Süresi => 0,000004 Saniye

Hesaplandığında normal kodlama OOP'den 3231.75 kat daha hızlı çıktı. Acaba OOP'ye geçtiğim için hatamı yaptım. Sizin bu konuda fikir tecrübeleriniz nelerdir. Ne tavsiye edersiniz.

tayfunerbilen
35 gün önce

Bence burada bir yanlış anlaşılma var. Spagetti php yazmakla oop yazmak arasında farklar olduğu doğru ancak bu kadar basit bir örnekte bunu ölçüp oop yavaş mı diye sormak mantıksız :)
Bu kadar basit örneğin varsa zaten php bile kullanma, normal html sayfası yap geç. Burada önemli olan sonrasında ne olacağı. Ayrıca doğru oop yapısını kurduğunu her şeyi doğru yaptığına emin ol ki ondan sonra oop yavaş mı acaba diye sor.
Ve allah aşkına, şunun için benchmark testi yapmaya bile değmezdi :)

jct
35 gün önce

Hoca sen beni direkt yargısız infaz yapmışsın. Doğru yaptığımı iddia etmiyorum ki acaba yanlış mı yaptım diye soruyorum yazdıklarım çok açık ki herkesin bilgi ve tecrübesine ihtiyaç duyuyorum. Üstelik burada bilgi ve tecrübeler paylaşılmayacaksa burada olmamızın ne alemi var. Çok ciddi bir cvp oldu galiba :)

tayfunerbilen
35 gün önce

yok ya aslında çok ciddi cevap yazmadım ama emoji falan kullanmayınca çok ciddi bir cevapmış gibi görünmüş olabilir :D Sadece demek istediğim bu kadar küçük şeylerde büyük sonuçlar beklemenin bir anlamı yok demek istedim :) İşler ilerledikçe, kodlar karmaşıklaştıkça, sayfalar çoğaldıkça, db büyüdükçe vs. bunların hepsi birer etken olacak. Ve yine kazanan sen olacaksın :)

jct
35 gün önce

Tamamdır Tayfun hocam sıkıntı yok :)

ck778
35 gün önce

bu derece bir fark normal değil. oop sayfalarda birden fazla sorgu atıyor sorguyu döngüye alıyor olabilir misiniz? bunun dışında da çok parametre var. php7 mi kullanıyorsunuz, opcode cache aktif mi? yoksa oop da daa fazla dosya kullandığınız için işletim sisteminin disk cache i de düzgün yapılandırılmadıysa php dışında da yavaşlama sebepleri olabilir.

jct
35 gün önce

@ck778 PHP v7.4.5 ve OPCache aktif

Nasıl akıllıca soru sorulur?
Daha hızlı ve kaliteli cevaplar almak için önce nasıl soru sorulacağını bilmeniz gerekir. Eğer bilmiyorsanız bu yazı serisini okuyun.

Cevap yaz

Günlük Film Tavsiyesi