Giriş yap
TC Kimlik numarasını ID olarak kayıt etmek

Herkese Merhabalar;

PHP PDO ile bir otomasyon yazmaya çalışıyorum. Verile kaydet, düzenle, sil vs vs burada bir sıkıntım yok. Ama bir tablo için Kişileri kayıt etmek istiyorum. Fakat tablo oluşturuken (phpMyadmin üzerinde) kisi_id yazdım birincil anahtar (primary key) olarak işaretledim ve türünü INT olarak yazdım. 11 karakter dedim. Ama autoincrement yapmadım. İstiyorum ki input ile girilirken TC no girilsin ve input name kisi_id olduğu için kayıt tamamlansın. Ama bir türlü olmuyor. Myadmin üzerinde AI işaretlersem ve form üzerinden kisi_id inputunu kaldırırsam, diğer inputları doldurursam kayıt tamamlanıyor. kisi_id=1 olarak kayıt yapıyor. Belki çok basit bir sorudur ama araştırdım bulamadım. Bu işlerde yeniyim. Asıl mesleğim ziraat mühendisliği işimle ilgili bir şeyler yazmak istedim. Bir akıl veririseniz sevinirim.

makifgokce
4 gün önce

Veri tabanındaki kisi_id nin türünü INT yerine BIGINT yap öyle dene.
INT için max değer = 2147483647

gurkaniltus
4 gün önce

Üstad inanır mısınız bilmem ama oldu. Çok çok teşekkür ederim. İzlediğim pek çok php öğretme videosunda INT türlerini 11 karakter yapıyorlar pek bilmediğim için bu herhalde sabit değer diye düşünerek 11 yazıp geçiyordum. Daha fazla araştırmak gerekiyormuş. Ama dediğiniz gibi en fazla 10 karakterde sıkışıyorsa cidden sıkıntı oluyormuş. Tekrar teşekkür ederim.

Nasıl akıllıca soru sorulur?
Daha hızlı ve kaliteli cevaplar almak için önce nasıl soru sorulacağını bilmeniz gerekir. Eğer bilmiyorsanız bu yazı serisini okuyun.

Cevap yaz

Günlük Film Tavsiyesi