Giriş yap
Algoritma Yazamamak.

Ben pyhtona başlayalı 2 ay gibi bir süre oluyor ama en basit bir algoritmayı bile yazamıyorum.

Artık kendi kendime düşünüp birşey bulamayınca sizlere sorayım dedim algoritma yazmamı nasıl geliştirebilirim berki de Project Euler'dan basit algoritmalar yazmayı deneye bilirsin diyeceksiniz ama onları bile yazamıyorum veya yazarken çok aşırı zorlanıyorum ama cevaplarını görünce soruların mantığı az çok anlamış gibi oluyorum uzun lafın kısası

Sizce algoritma yazma yeteneğimi nasıl geliştirebilirim ?

admin
200 gün önce

Basit problemleri mod alma, asal mı değil mi gibi matematiksel işlemlerle başlayabilirsin
Python da bu işlemlere yapay zeka dışında lazım olduğunu görmedim herşeyin kütüphanesi var zaten
Algoritma ve Programlama dersini alanlar genellikle böyle basit sorularla başlıyor.
eğer for,while,değişken gibi kavramları biliyorsanız requests kütüphanesi ile python öğrenmeye başlayabilirsiniz.

pythonu öğrenmek için kendinize küçük projeler belirleyip yapabilirsiniz.
istihzanın yazbelin konu anlatımlarını okuyun.
python da sıfırdan algoritma yazmak çok saçma olur zaten var nasıl kullanacağınızı öğrenin.
takıldığınız yerde google da arama yaparak çok rahat buluyorsunuz ben öyle yapıyorum.

baydeveloper
200 gün önce

Aslında algoritma kurmanın temelinde matematik yatıyor diyebiliriz bence. Senin yerinde olsam bol bol matematik problemleri çözerdim. Bildiğimiz düz havuz problemleri falan.

Bu problemleri çözmek sana birkaç şey öğretir. Elinde hangi verilerin olduğunun farkına varırsın önce, daha sonra senden istenen verinin ne olduğunu görürsün. Sonrasında analitik zekanı kullanarak bu eldeki verilerle istenenlere ulaşmak için yollar ararsın. Muhtemelen en başta matematik problemleri de zor gelecektir ancak çözdükçe algoritma kurma yeteneğin oldukça gelişecek. Emin olabilirsin.

Problemler dışında da matematik çalışmanı ve öğrenmeni öneririm. Örneğin koşullu ifadeler yazarken "ve"ler ve "veya"lar havada uçuşuyor. Matematikteki mantık konusunu bilmek, bu konuda alıştırmalar yapmış olmak gerçekten de koşullu ifadeler yazarken çok yardımcı oluyor insana.

Ya da bir diğer konu fonksiyonlar. Matematikteki fonksiyonlarla programlamadaki fonksiyonlar aslında bire bir aynılar temelde.

Velhasıl kelam matematik bilmek ve bol bol problem çözmek bu süreci gerçekten çok hızlandırıyor.

Daha önce hiç kurmadığım bir algoritma kuracağım zaman mutlaka kağıt kalem alırım elime ve bütün akışı çizerim. Elimde şu veriler var, şu verileri şu şekilde işleyip, arkasından şu işlemleri gerçekleştirip şu sonuca varmalıyım şeklinde çizimler yaparım bol bol. Kağıt kalem üzerinde çizmeye çalışmak da gerçekten yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Ve son olarak hackerrank.com gibi siteler üzerinden de çeşitli challengelara katılıp algoritma kurma yeteneğini geliştirebilirsin.

Ama benim ilk tavsiyem kesinlikle matematik problemleri olacaktır. Hatta matematik problemlerini önce kağıda çözüp daha sonra bilgisayarda çözmeye çalışabilirsin. Gerçekten çok eğlenceli oluyor.

Umarım söylediklerim yardımcı olur. İyi çalışmalar dilerim.

caldwell
200 gün önce

Admin evet for while if def gibi kavramları biliyorum sqlite3 ile kullanıcı girisli ve update , delete , kullanıcı ekleme , kullanıcı kayıt tarihi tutma , kullanıcı yetkilendirme gibi seyler yazdım fakat algoritma da bir türlü yapamıyorum ama hala ne yapmak istediğimden emin değilim

Nasıl akıllıca soru sorulur?
Daha hızlı ve kaliteli cevaplar almak için önce nasıl soru sorulacağını bilmeniz gerekir. Eğer bilmiyorsanız bu yazı serisini okuyun.

Cevap yaz

Günlük Film Tavsiyesi