v2.5.2
Giriş yap

Giriş PIN'i Sorgulamak İçin Otomatik Silinen Veri Kaydetmek

bbera
128 defa görüntülendi

Merahabalar herkese, aktif olarak çalıştığım bir projede kullanıcı girişi için şöyle bir sistem kurguladım.

İlk olarak kullanıcı alışıla gelmiş şekilde olduğu gibi login sayfasına gidip bilgilerini giriyor ve giriş yapmak için backend e istek atıyor.

Sonrasında backend üzerinde kişinin kullanıcı bilgileri kontrol ediliyor ve 6 haneli bir PIN oluşturularak kişinin e-mail adresine bu PIN gönderiliyor kullanıcı bu sıra içerisinde PIN i gireceği sayfaya yönlendiriliyor.

Ve son olarak kullanıcı PIN i giriyor, PIN doğrulandıktan sonra pin databaseden siliniyor ve giriş işlemi başarı ile sonlanmış oluyor.

Lakin kullanıcı PIN i girmeden login işleminden vazgeçerse PIN database üzerinde kayıtlı olarak bulunmak zorunda ve bir başkası herhangi bir şekilde bu PIN i tekrar kullanabilir.

Bu yüzden ben de belirli bir süre geçerli olacak şekilde bir PIN oluşturulmasını istiyorum bunu için biraz araştırma yaptım lakin çok net bir sonuca ulaşamadım sonrasında Redis kullanmak belki işime yarayabilir diye düşündüm ama ondan da bazı sebeplerden dolayı vazgeçtim.

Oluşturulduktan belirli bir süre sonrasında otomatik olarak olarak silenecek bir veri kayıdı nasıl yapabilirim önerilerinizi bekliyorum.

Bu arada backend servislerimi Python ile geliştiriyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Cevap yaz
Cevaplar (1)
makifgokce
149 gün önce

tablona 1 column ekleyip PIN için geçerlilik tarihi girebilirsin.PIN oluşturulduğunda oraya PIN için son kullanım tarihini girersin eğer o tarihi geçmişse PIN'i kullanmasına izin vermezsin.Veya Mysql Event ile belirli aralıklarla sorgu çalıştırarak sildirebilirsin.