v2.3.1
Giriş yap

Git Kurulumu

Bir şeyleri anlatmaya başlamadan önce, işletim sistemlerine özel kurulumlarını inceleyelim ve bilgisayarımızı bu işlemler için hazırlayalım. Aşağıda işletim sisteminize uygun olan anlatıma gözatabiliriniz.

Linux için Git Kurulumu

Temel Git araçlarını Linux'a kurarken genelde dağıtımımızla birlikte gelen paket yöneticisini kullanıyoruz. Örneğin eğer Fedora kullanıyorsanız, ya da herhangi RPM tabanlı dağıtım (RHEL ya da CentOS), dnf kullanarak kurun.

$ sudo dnf install git-all

Ubuntu gibi Debian tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız, apt kullanarak kurun.

$ sudo apt install git-all

macOS için Git Kurulumu

Terminalinizi açın ve git --version yazın. Eğer git kurulu değil ise, otomatik olarak kurmak için bir uyarı gelecektir. Oradaki adımları takip ederek kurulumu gerçekleştirin. Eğer herhangi bir pencere açılmaz ise buradakini indirin ve kurulumu tamamlayın. Kurulumu tamamladıktan sonra terminale yine git --version yazıp kontrol edin, aşağıdaki gibi bir sonuç alıyorsanız kurulum başarılıdır.

prototurk -- -bash --- 64x17
 
MacBooks-MacBook-Pro-2:~ tayfunerbilen$ git --version git version 2.20.1 (Apple Git-117)

Windows için Git Kurulumu

Öncelikle şu adrese giderek işletim sisteminize uygun olanı indirin. İşletim sisteminiz 32-bit ise bu versiyonu, 64-bit ise bu versiyonu indirin. Normal program kurmaktan bir farkı yok, aşağıdaki adımları takip ederek birebir şekilde kurulumu gerçekleştirin.

UNUTMADAN
İşletim sisteminizin 32-bit ya da 64-bit olup olmadığını anlamak için Bilgisayar'a sağ tık yapıp özellikler deyin, açılan sayfada Sistem Türü kısmında yazmaktadır.

Artık kurulum tamamlandı. "Git bash" çalıştırılırsa aşağıdaki gibi bir terminal açılacak. Git'in kurulup kurulmadığına bakmak için git --version yazıp çalıştırın ve test edin. Eğer versiyonu görürseniz sorunsuz bir şekilde kurmuşsunuz demektir. Normalde zaten programı açıyorsa kurulmuştur ama bizim içimiz rahat olsun diye bir daha bakmak istiyoruz :)

tayfunerbilen
711 gün önce yazdı - 6510 kez görüntülendi.
Önceki Fonksiyonlar / prev() Sonraki Başlangıç