Giriş yap

PHP ile Rastgele Tarih ve Saat Üretmek

Başlık aslında her şeyi anlatıyor :D İlk olarak rastgele tarih nasıl üretilir onu göstermek isterim sizlere sevgili dostlar.

<?php

$timestamp = mt_rand(1, time());
$randomDate = date('Y-m-d', $timestamp);
echo $randomDate;

Bu şekilde 1970'den itibaren rastgele bir tarih oluşacaktır. Bu cepte dursun, birde belirli iki tarih arasında rastgele tarih üretmeye bakalım.

<?php

$start = strtotime('2018-01-01');
$end = time();
$timestamp = mt_rand($start, $end);

echo date('Y-m-d', $timestamp);

Yukarıdaki örnekte 2018'in ocak 1'inden şuan ki güncel tarihe kadar bir tarih aralığında rastgele tarih üretecektir. Ben 2. tarihi mevcut tarih belirledim ama strtotime() ile içine tarih yazıpta spesifik olarak bir tarih belirtebilirsiniz.

Ayrıca tarihle birlikte saatide göstermek isterseniz date() fonksiyonunu şöyle kullanın;

echo date('Y-m-d H:i:s', $timestamp);

Bir de rastgele saat nasıl oluşturabiliriz ona bakalım. Yine rastgele bir sayı oluşturacğız 1 ile 86400 arasında. 86400 = 24 saat'in saniyesi.

<?php

$start = 1;
$end = 60 * 60 * 24;
$timestamp = mt_rand($start, $end);
echo date('H:i:s', $timestamp);

Bu ne işime yarar diyenleriniz var gibi? Merak etmeyin, günü geldiğinde öğrenmekten keyif alacağınız bir bilgi olacak :) Benim neden işime yaradı? Bir proje için dummy data girmem gerekiyordu, ve haftalık, aylık, yıllık grafikler oluşturmak içinde bu dataların rastgele tarihlerde girilmesi gerekiyordu. Bu şekilde rastgele tarihler üreterek dummy dataları oluşturdum, bugün benim bu işime yaradı, bakalım yarın sizin hangi işinizi görecek? :)

Sevgiyle kalın.

tayfunerbilen
460 gün önce yazdı.