Giriş yap
Plesk'in yerini Docker tutabilirmi?

Merhaba, özellikle bu soruyu Tayfun hocaya sormak istedim. Belki buna benzer bir kafa karışıklığı yaşayan birileri çıkar diğede bu platformdan sormak istiyorum.

Malum günümüz Türkiyesinde dolar/euro aldı başını gidiyor. Bu yüzden maliyetler yeni bir ürün geliştiricisi için oldukça gereksiz oluyor. Bu yüzden bende maliyet çıkarmaması için plesk lisansımı ödemedim, proje henüz geliştirme aşamasında olduğu için ödemeyi cebimden yapıyorum ve pleskin benim ihtiyacımı karşılayan lisansı 150₺ üzeri.

Sorum şudur;
Plesk panel yerine, sunucuya docker kursam. Docker API ile her müşterinin projelerini çalıştırabileceğim bir container oluşturabilirmiyim?
Bu durum plesk yada cpanel'e nazaran ne kadar sağlıklı olur? Çünkü bir çok şey aslında manuel gerçekleştirilcek. Bir container taslağını önceden hazırlayıp. Bu taslağı kullanarak müşterilerimin projelerini açacağım? Peki bu taslakda bir güncelleme yapmak istersem...

Taslakdan Kastım Proje Değil!
Mesela, smtp protokolü ile ilgili bir gelişme yaşadım ve sendgrid'den mailjet'e geçiş yaptım diğelim. Bu durumda tüm müşterilerimin containerlarını tek tek güncelleyemem. Container güncelleme docker'da varmı hiç bakmadan direk buraya yazıyorum.

Kısacası durum bundan ibaret. Docker'ı plek gibi kullanabilirmiyim?

Henüz kimse cevap yazmadı. İlk sen ol!

Nasıl akıllıca soru sorulur?
Daha hızlı ve kaliteli cevaplar almak için önce nasıl soru sorulacağını bilmeniz gerekir. Eğer bilmiyorsanız bu yazı serisini okuyun.

Cevap yaz

Günlük Film Tavsiyesi