v2.5.2
Giriş yap

PHP'de Sabit Değişkenler

Sabit değişkenler, adındanda anlaşılacağı üzere sayfa içerisinde bir kez tanımlanır ve bir daha değerleri değiştirilmez. Normal bir değişkeni oluştururken $degiskenadi şeklinde oluşturuyorduk. Sabit değişkeni tanımlarken ise define() fonksiyonunu kullanacağız.

Gelin bir sabit değişken oluşturup bunu daha iyi anlayalım.

<?php

    define("URL", "https://prototurk.com");
    
    echo URL;

?>

Gördüğünüz gibi define() fonksiyonu 2 parametre alıyor. İlk parametre, sabit değişkenimin adı. İkinci parametre ise ona atadığımız değer. Fonksiyon ve parametre adında kavramlar duymuş oldu bu derste :) Şimdilik sabit değişkene özel olarak bırakalım bu kavramları, ileride bunları detaylıca inceleyeceğimiz fonksiyonlar bölümümüz olacak merak etmeyin.

Ekrana yazdırırkende normal değişkendeki gibi dolar işareti koymuyoruz. Doğrudan oluşturduğumuz isimi ekrana yazdırıyoruz. Genelde sabit değişkenler büyük harfle tanımlanır, okuması ve anlaması daha kolay olması açısından.

Sabit değişkenleri nerede hangi mantıkta kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin veritabanı bağlantı işlemlerinde kullanıcı adını, veritabanı adını, şifreyi vs. sabit değişkenlerde tutabilirsiniz. Bunlar hiçbir zaman değeri değiştirilmeyecek değerler çünkü. Aynı şekilde yazılımınız ile ilgili temel ayarlarıda sabitlerde tutarak kullanabilirsiniz.

tayfunerbilen
1595 gün önce yazdı - 4355 kez görüntülendi.
Önceki PHP'de Veri Türleri Sonraki PHP'de Diziler